praca z ciałem

 


 

menu spa 

Depresja

Depresja to szczególny stan naszego ciała, umysłu i ducha, w którym następuje rozdzielenie poszczególnych warstw człowieka i utrata zasobów niezbędnych do funkcjonowania. 

Poza wyjątkowymi przypadkami depresji endogennej, w której przyczyn stanu pacjenta poszukuje się wewnętrznie depresja wymaga przede wszystkim przyjrzenia się sobie - swoim potrzebom, swojej histori. Na jakimś etapie życia osoba z depresją "zgubiła" swój właściwy kierunek i działa wbrew swojej osobowości, możliwościom, pragnieniom.

Należy sobie uświadomić, że w niektórych przypadkach przejściowe leczenie farmakologiczne  bywa niezbędne by ustabilizować stan chorego, najczęściej jednak bywa nadużywane a jego skutki - szczególnie gdy jest stosowane długotrwale - są obciążające. Za wszelką cenę należy poczynić starania by pierwszą i najważniejszą ścieżką wychodzenia z depresji była psychoterapia lub rozwój duchowy, który także może nas przywrócić na wlaściwą ścieżkę życiową. Wybór należy od zasobów wewnętrznych, świadomości i możliwości pacjenta.

Leczenie farmakologiczne prócz niewątpliwie pozytywnego wyciszenia trudnych emocji jednocześnie ogólnie blokuje kontakt z emocjami. Utrudnia to proces leczenia, gdyż to własnie emocje są ścieżką do zdrowienia - mówiąc nam o naszych odczuciach, o tym co boli, co nam nie pasuje. Są wyrazem wewnętrznych konfliktów i pragnień. Brak emocji to brak życiodajnej siły, stagnacja. Żywe ciało i żywy duch czują. Zarówno te emocje które postrzegamy jako pozytywne jak i te, które oceniamy jako negatywne. W istocie rzeczy jest to dualzm.

Praca z ciałem bywa bardzo pomocna i przyspiesza proces zdrowienia, szczególnie jeśli prowadzisz tę formę terapii regularnie i przez dłuższy czas. 

Zachęcam do znalezienia własnych metod pracy, które nam mogą pomóc. Może to być wyrażanie emocji poprzez ciało, uwalnianie traumy, połączenie ciało-świadomość (np w Procesie Tworzenia), uwalnianie emocjonalnego pancerza który, blokuje dostęp do swobodnego przepływu w ciele, zajęcia kreatywne, praca grupowa itd.

W przypadku depresji mówimy zawsze o regularnej, stałej, kilku- lub kilkunastomiesięcznej pracy, której zarys jest ustalany po wstępnych 3 wizytach konsultacyjnych.

kreska

Warszawa - Wilanów, ul. Chorągwi Pancernej 86, tel. 605 100 387, e-mail: pracownia@zielonapomarancza.pl. Jeśli nie odbieram telefonu to znaczy, że pracuję - proszę o przesłanie smsa z zapytaniem - na każdy odpowiem! :)